içi-dısı tescilli güzel: HAZEL ORAÇ

0
1172

hazeloracDilimizden düsmeyen ambargoya inat geçtigimiz ay Magusa’da 2016 NAC Dünya Vücut Gelistirme Fitness Sampiyonası düzenlendi. 15’ ülkemizden toplam 250 vücut gelisme sporuna gönül veren erkek ve kadın sporcu, dereceye girmek için podyumdaydı. Bunlar arasında bir tanesi bizim için bu ayın röportaj konusu oldu.
Geçtigimiz yılı iki ödülle kapatan Hazel Oraç; ülkemizde düzenlenen uluslararası sampiyonada, katıldıgı katagoride üçüncü olarak, adını Kuzey Kıbrıs Spor tarihine yazdırdı.
O gün, o günün ertesi, ondan öncesinde (futbol ve diger dallar düsünüldügünde) küçük haberler seklinde görülen organzasyonu sevgili dostum Serkan Kaner’n ricasıyla izledm. Bu sporun hiçbir detayını anlamayan biri olarak uzun uzun merakla bakıp, bana enteresan geldigi için yüzlerce fotograf çektm. Erkekler bölümünde kıskançlıkla takip ettigim yarısmanın ikinci bölümünde bayanlar sahnedeydi.
Erkeklerden geri kalmayan kadınlar, en az onlar kadar iyi performanslarıyla, bu sporda da var olduklarını ortaya koydular. Aralarında bir adım ötesinde olanların bile oldugunu söylersek yalan olmaz.
Ülkemizde son yıllara damgasını vuran bu sporun yeni yüzlerini, onlar sayesnde tavan yapan bu daldaki basarının sırrı bizi de büyüledi. Günün kahramanlarından en önemlisi olan Hazel Oraç ile yarısmadan günler sonra, Girne’de spor salonunda bulustuk. Kafamızda biriktirdigimiz soruları, basarı hikayesini ve bundan sonrasını sorduk. Iste aldıgımız cevaplar;
Siz tanıyalım, yarısma nasıl geçti?
Miss Figure katagorisinde dünya üçüncüsü oldum.
hazelorac2Bayanlarda kıstas nedr. Neye göre degerlendiriliyor?
Benim katagorim için konusacak olursak Miss Figure’de hakemlerin baktıgı belirgn kas grupları var, fakat kadınsal duruslar, yan pozlamaları verirken ve müzikli yaptıgımız o br dakikalık karaografide olabildigince estetklk de ön planda oluyor. Yan vücudun kas olarak tamam; ama kadınsal hatlarının görüntüsü önemli. Bizim bir alt katagorimiz var Miss Shake, onlar daha fazla kas grupları, daha az belirgn daha feminen. Bizim br üst grubumuz var, Miss Body 40 yas üzer var.
Onlarda sadece kas mı ön planda?
Evet öyle. Onlar tamamen kas grubuna ait. Sadece kas kütlesine bakılır, vücüdunun sekline bakılır, nasıl poz verdi, nasıl durdu, saçı-bası nasıl pek ilgilenilmez. Yani biraz bayan durumunu asmıs kisilerdir, kas öncelikli erkeksi görünüm ön planda olur.
Kadınlarda kas çok istenen, çok özlenen bisey degil. Sizin bu spora olan ilginiz nereden geliyor?
Küçük yastan itibaren spor hayatım vardı. Yakın Dogu Ünversitesi’nde Beden Egitimi Bölümü’nden mezun oldum. Lise ve ünversite hayatımda antremanlara fitness ile devam ettim, salona gidiyordum. Ünversiteden mezun olduktan sonra artık bir yarısmacı gibi beslenme düzenim oldu. Bu isi okudum, bunu yersem söyle olur, sunu böyle yapayım diye kendi hayatımda uyguladıgımı gördüm ve bunu bu kadar seviyorum niye yarısma formatına sokmayayım bu durumu dedim. Federasyonla iletisime geçtim ve geçen yıl Ekim ayında ülkemizde yapılan sampiyonada birinci geldim. Bu sekilde profesyonel olarak basladım.
Vücut gelistirme mi, fitness m?
Yani zaten fitness – vücut gelisti rme paralel seyler. Ama vücut gelistirme bahsettigimiz o kadınsal yapının çıktıgı durumda devreye giriyor. Kıbrıs için konusacak olursak, eskiden bu sporu yapan çok fazla bayan yoktu. Çestli saglık sıkıntılarının çıkmasıyla insanlar salonla tanıstılar. Belli bir kesimde fiziksel açıdan daha iyi görünebilmek için, bedenini stedigi forma ulasabilmek için salonları tercih ediyorlar. Yani eski yıllara göre ilerleme var diye düsünüyorum.
Yarıstıgın katagorde kadınlık, kaslar kadar önemli, daha ilersi olacak mı sizin için?
Katagori degisimi benim için yok. Olmak istedigim yerdeyim ve bunun ötesi ne geçmek söz konusu degil. En azından simdilik.
Dogurmak gibi erkeklerde olmayan özellikleriniz var, bir anne olmayı istyormusunuz, ya da olabilirmisiniz. Bu kaslar buna engel mi? Bir de bu sizin için bir meslek m, nasıl görüyor sunuz?
Yan su an için meslegimle paralel giden bir açı ama ilerleyen zamanlarda tek meslegi min bu olmasını istiyorum açıkcası. Ama ülke sartları ve önüme çıkacak olan kosullar bunu degistirir mi onu ilerleyen zamanlarda yasayıp görecegiz. Onun dısında anne olma durumu kesinlikle istiyorum zamanı gelince tabi.
Anne olma hayal kuranlar, sizin gibi kaslara sahip olabilir mi?
Anne olmakla bu durumun hiçbir alakası yok. Kaslı bayanlar anne olamaz diye birsey yok zaten. Baska tercihiniz olmuyor yani dogurduktan sonra aynı spora dönebilyorsunuz.
Aynı sekilde çalısma sansınız varmı yani?
Var tabk.

hazelorac3Çocuklu ve hala bu sporu yapanlar var mı?
Var tabiki. Avrupa’daki bayanlara baktığında hani 40 yaşına kadar gelip 40 yaşından sonra bile yapan var. Çocuk doğurmak zaten bu sporda bayanlar için bir avantajdır. Çünkü kas kütleniz olduğu için; yani şu an benim hamile olduğumu düşünürsek normal bir bayanın vücudunun toparlanma süreci 1 yılken benim için 3 ay gibi bir sürede olur. O benim hamilelik, genetik durumumun ne derece tepki verdiğine de bağlı. Hahamilelik süresine de bağlı tabii. Normal sağlıklı bir 9 ay geçirdiğimde, çocuk kırklanmadan tekrar özellikle karın bölgesi eski haline gelir.
Ek gıda alıyor musunuz?
Evet
Peki kullanılması doğru mu ?
Bu işi okudum. Yarışmalarla ilgili katıldığımda takviyelerden kullandım ama bu protein tozunun bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir durum söz onusu değil ama, bizim ülkemizde kullanılan maddeleri spora olan bakış açısı oturmadığı için kötü olarak niteleyenler var.
İskele’de yapılan yarışmada aldığın ödül ilk odülün mü?
2. Yarışmam birincisi ekim 2015’deydi orada şampiyon oldum ardından Kasım 2015’de Almanya’ya gittim. Fitness alanında, kainat ikincisi oldum. Ardından da işte Haziran ayında Miss World yarışmasında da Dünya 3. Oldum. Yani aslında baktığında bir sene bile olmadı bu ödüllerin hepsini almak.
Ödülleriniz ne değiştirdihayatınız da?
Üniversiteden beri düzenli olarak bu spora devam ediyordum. Federasyona başvurdum hemen hemen hazır bir vücudum vardı zaten, bu mesleği de okuduğum için vücudumu artık yarışmacı formatına sokmam gerekti. Federasyonla vücudumun eksik yönleri üzerinde çalıştık. Başardım. Ödüller, hayatıma, işime çok olumlu yansıdı. Bu işi yapdığım için üye sayım arttı. Şu an özellikle bu yarışmadan sonra çok güzel dönüşler aldım, markete gidiyorum hiç tanımadığım bir bayan geliyor mesela işte seni gazetede görmüştüm, kırmızı bikinili kız sen değil misin, ya da işte o gün yarışmadan çıktıktan sonra aşağıya indiğimde birçok insan fotoğraf çektirmek istemişti.
Popüleriteniz arttı. Peki ekonomik olarak bir katkısı oldu mu?
Yani şöyle normal şartlarda devletin bize katkı göstermesi lazım çünkü ülkemizi bayrağımızı yurt dışında temsil ettik. Desteklerin olması gerekir. Olacak denildi, şu an öyle birşey yok. Olmasını temenni ediyoruz. Saplamed Grubu, Kemal Emin ve Merkez Ecza Deposu, Kaner Groub Sponsörüm’dü. Bağlantımız iletişimizin iyi olduğu takım olduk.
Salonun varmı?
Lefkoşa Şehir Klübü’nde plates seanslarım var. Salı, Perşembe ve Cuma onlara gurup seansı yapıyorum. Onun dışında birebir aldığım üyelerim var onlarla yaşam koçu gibiyim. Birkaç tane üyemle de uygun olan spor salonlarında buluşup antremanımızı yapıp gidiyoruz.

CEVAP VER

three × three =