Girne Hakkında Yeni Bir Kitap: KYRENIA

KYRENIA A HARBOUR TOWN OF CYPRUS

0
1101

Alman Araştırmacı Hans-Ulrich Wiblinger, Kyrenia, A Harbour Town of Cyprus “Girne, Kıbrıs’ın Bir Liman Kenti” adlı İngilizce yayımladığı kitabında Girne ve yöresi hakkında genellikle Batı kaynaklarına dayalı yeni bir eser yayımladı. Yazar, “Akdeniz Bölgesi’nin Mücevheri” diye tanımladığı bu kentin tarihini kronolojik sıraya göre düzenlenen on beş bölüm içinde sunup, görsel kaynaklarla da zenginleştirdi.
Kitabın bir çok bölümünde Girne ile ilgili diğer yayınlarda genellikle dikkatlerden kaçan özellikle kent tarihi açısından önemli bilgiler yüklü. Girne bölgesinin coğrafyası, jeolojik oluşumu, insan yaşamı öncesi nesli tükenen cüce su aygırı gibi canlılar ile adanın tarih öncesi insan yaşamından bahsedilen ilk bölümlerde özellikle Girne haritalarından tespit edilen Kelena, Kerena, Corinaeon, Cerynia, Kurenia ve Queerenia gibi kentin farklı isimleri de yer alıyor. Kuruluş öykülerine de değinen Wiblinger, Girne’nin kuruluşunun iki ayrı kaynak ışığında Truva savaşı kahramanlarından ya Cinyras veya Kepheus’a atfedildiğini yazıyor. Ayrıca, Girne’nin antik çağlardan itibaren bir liman kenti olmakla beraber genellikle Lapethos Krallığı’nın gölgesinde kaldığını, ancak Roma döneminde önem kazandığını, daha sonraları ise Arap istilaları ile çöküntü yaşadığını aktarıyor. Wiblinger, Orta çağ ile ilgili detaylı bilgiler aktarmakla beraber, son yıllarda artan Türk araştırmacıların çalışmalarından pek fazla yararlanmamış olması nedeniyle özellikle ‘Hilal’in Altında’ diye isimlendirdiği Osmanlı dönemine ait bölümde özgün bir bilgi vermez.
Kitabın en özgün bölümleri ise Girne’nin İngiliz işgalinin ilk yılları ve Koloni dönemindeki sosyal yaşamı ile ilgilidir. Bin dokuz yüz otuzlu yıllara kadar uyuyan bir kent olarak nitelenen Girne’nin özellikle daha 2. Dünya Savaşı başlamadan önce önemli bir sayfiye kenti olma potansiyelinin keşfedildiği ve çok sayıda ünlü mimar, sanatçı, yazar, bilim insanı ve emekli İngiliz subaylarının bu kentte ev ve araziler satın alıp, muazzam köşkler yaptığı anlatılıp, bu döneme ait tespit edilebilen bazı binalardan söz ediyor. Özellikle 1932 yılından itibaren elit İngiliz halkının gözde mekanı olan Dome Otel yanında, gece kulübü ve bar gibi eğlence mekanları, bunların sahipleri ve müdavimleri yanı sıra Judy ve ‘limanın kraliçesi Lotti’ isimli kabare şarkıcıları ile ilgili öyküler de anlatılanlar arasında. Wiblinger, İngilizler’in temizlik ya da bahçıvanlık gibi ev hizmetlileri dışında yerli halkla ilişki kurmamaya özen gösterdiğini eleştirel bir yaklaşımla söz ediyor. Adaya yerleşen ve kendi içine dönük bir sosyal yaşam sürdüren İngilizler’in, kendi aralarında “kıskanç, asalet düşkünü, samimiyetsiz ve yüze gülüp arkadan atıp tutan” bir ortam yarattıkları ve modası geçmiş Viktorya geleneklerini sürdürdükleri gibi özellikle İngiliz o dönemin hatıratlarından alıntılarla aktarılan bilgiler ile bu çalışma eğlenceli ve popüler bir tarih kitabı niteliğinde.
Almanya’da Edition vividus tarafından yayımlanan ve Rüstem Kitabevi’nden temin edilebilecek bu küçük kitabın hem akademik çalışma yapanların, hem de tarih severlerin ilgisini çekeceği ve kitaplıklarında yer alacağına inanıyoruz.

CEVAP VER

2 × five =