eskikonak2Kıbrıs’ta mekanlar evrim geçirdi dersek inanın. Özeillkle meyhaneler; meyhanelerde sunulan mezeler, ara sıcaklar, masanın durusu bile degisti.
Buna karsın, sevindiricidir ki, kalite hiç degismedi. Sunumdaki yüksek standart, çesitteki zenginlik, lezzetteki çizgi kalitesini koruyor. Kıbrıs’ta Meyhanelerin baskenti diyeblecegimiz
Gönyeli’de de durum böyle. Rekabetteki hosluk, mekanlara da ayna olmus. Çizgisini degisti rmeyip, kaltesini düsürmeyen mekanlar arasında Eski Konak ayrı bir yerde.
Bu ayki Johnnie Walker ile Özel Yerler yazı dizimize ikinci kez konu olan mekan, bu kez yazlık yer ile karsınızda. Kıs aylarında tarihi bina içinde mistik bir görüntüye bürünen mekan, dısarıdan bell olmasa da, yazlık mekanı ile sasırtan bir güzellige sahip. Gizli bahçesi çnde, nezih bir ortam sunan tesis, bildik çizgisini hiç bozmadan misafirlerini agırlamaya devam ediyor.
Gönyeli’deki birçok meyhanegibi, tipik bir aile isletmesi olan Eski Konak’ta kadro degismemis.Bekir Damdelen, Rayıs Damdelen, Serife Damdelen ve Ismet Damdelen sürekli isin basında. Servisten mutfaga her alanda aksayan yer düzelten, boslukları dolduran Damdelen ailesi, istikrarlı çizgiler takdir ediliyorlar.eskikonak3

Menüsünü fındık lahmacun, fırın Kebabı, Magarına Bulli gibi, çoğu yerde bulunmayan seçeneklerle zenginleştiren Eski Konak, bildik mezelerdeki lezzet farkıyla da dikkat çekiyor. Özellikle mekanın müdavimi tanıdık isimler ile bilinen işletmenin bir diğer özelliği de, klasik çeşitler ve Kıbrıs kültürünün vazgeçilmez tatları konusuna sadık kalması. Masada, ev yapımı çakışdes, pancar, gabbar turşusu, ıslak badem, bulgur köftesi, pancar, humus gibi Kıbrıs Meyhaneleri’nin olmazsa olmazlarını, tatlarını ve sunumlarını koruyarak konuklarına sunmaya devam ediyor. Eğer sizde farklı bir gece geçirip keyifle içkinizi yudumlayacak Masaya klasik Kıbrıs Meyhaneleri’nin tüm ayrıntılarını sunan işletme, fındık lahmacun gibi daha çok Türkiye’de ki meyhanelerde servis edilen lezzetli seçenekleri de menüsüne dahil etmiş.. bir mekan arıyorsanız tam yerindesiniz. Hala gitmediyseniz de ihmal etmeyin.
Şimdiden şerefe…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here